Radca prawny czy adwokat?

Zdarza się, że jestem pytany, jaka jest różnica między radcą prawnym i adwokatem.

Aby zostać radcą prawnym czy adwokatem, nie wystarczy skończyć studia prawnicze. Trzeba jeszcze odbyć kilkuletnią aplikację, a potem zdać egzamin zawodowy.

Zarówno adwokat jak i radca prawny świadczą pomoc prawną. Porada prawna, pisemna opinia, projekt umowy, statutu czy regulaminu, reprezentacja klienta w sądzie czy urzędzie, oto czym zajmuje się prawnik będący adwokatem, czy radcą prawnym.

Zarówno radca prawny jak i adwokat zapewniają, w przeciwieństwie do innych osób świadczących pomoc prawną, zachowanie w tajemnicy wszystkiego tego, o czym dowiedzieli się przy okazji świadczenia pomocy prawnej. Jest to tzw. tajemnica zawodowa.

Niektórzy moi rozmówcy są przekonani, że przed sądem może ich reprezentować tylko adwokat. To nieprawda. Zarówno radca prawny jak i adwokat mogą być pełnomocnikiem lub obrońcą w postępowaniach sądowych.
 
W trakcie wykonywania zawodu radcy prawnego wielokrotnie występowałem w imieniu mych klientów przed sądami, w takich miejscowościach jak Krotoszyn, Ostrów Wlkp., Kalisz, Gostyń, Jarocin, Pleszew, Milicz, Trzebnica, Łódź, Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Rzeszów itd.